smartfood smartfood
5025
BLOG

Witamina B12

smartfood smartfood Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 9

 

Witamina B12 jest jedną z najważniejszych witamin z grupy B. Jest także największą znaną biomolekułą - jedynym wykrytym jak dotąd związkiem metaloorganicznym, występującym naturalnie w organizmach żywych. Witamina ta jest jedyną substancją odżywczą, w której strukturze chemicznej występuje wiązanie metal-węgiel. Jej nazwa chemiczna to cyjanokobalaminalubkobalamina.Witamina ta uczestniczy w wielu kluczowych procesach i pełni kilkanaście istotnych funkcji w organizmie. Dlatego postanowiłem poświęcić jej co najmniej dwa artykuły. W części pierwszej znajdziecie ogólne informacje o jej funkcjach i problemach jakie powodują jej niedobory. Dowiecie się również o jej bogatych źródłach w pożywieniu oraz suplementacji.
Wit. B12 uczestniczy w syntezie DNA i kwasów nukleinowych, wytwarzaniu czerwonych krwinek, oraz podziale komórek. Bierze udział w przemianie węglowodanowej, tłuszczowej i białkowej. Ma wpływ na pamięć, koncentrację, dobre samopoczucie i aktywność organizmu.
Jej prawidłowe działanie w organizmie jest ściśle związane z obecnością kwasu foliowego, tak silnie ostatnio promowanego, szczególnie wśród Kobiet w ciąży. Kwas Foliowy i Kobalamina należą do tej samej grupy witamin B. Niedobory tego kwasu uznano za główną przyczynę występowaniawad cewy nerwowej w płodzie. Najczęściej są to bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa czy przepuklina mózgowo-rdzeniowa. Nie wiele, lub zgoła nic, mówi się o roli witaminy B12 w rozwoju płodu i jej niedoborów jako przyczyny np. problemów kardiologicznych u noworodków, czy też niedorozwoju niektórych organów, które niestety występują coraz częściej. 

Te same badania, za sprawą których udowodniono wpływ niedoborów kwasu foliowego u kobiet ciężarnych na występowanie wad cewy nerwowej u płodu, udowodniły TAKI SAM wpływ niedoboru wit b12 na ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej! Informacja ta została zignorowana i rozpoczęto masowe kampanie promujące kwas foliowy. Każda (lub ogromna większość) z przyszłych Mam słyszała coś o kwasie foliowym. Jednocześnie nie są informowane o równie istotnej roli witaminy B12. Kwas foliowy i witamina B12 działają w tandemie, pełniąc równie kluczowe funkcje w rozwoju płodu – w tym konkretnym przypadku niedobory którejś z tych witamin mogą prowadzić do poważnych chorób lub śmierci płodu. "Mała" sprzeczność prowadząca do wielkich dramatów.

Kolejną funkcją witaminy B12 w naszych ciałach jest jej zdolność do redukcji poziomu homocysteiny we krwi. Homocysteina jest aminokwasem występującym naturalnie w białkach. Uważana jest, obok (złego) cholesterolu, za główną substancję powodującą zmiany miażdżycowe i zakrzepowe w naszym układzie krwionośnym. Dlatego szczególnie w przypadku osób z problemami kardiologicznymi należy zadbać o odbudowanie właściwego stężenia witaminy b12 w organizmie. Warto po raz kolejny powtórzyć: Witamina B12 jest jedną z kluczowych dla naszego zdrowia substancji ! 
 
Symptomy i objawy niedoboru witaminy B12:
  • Wolne tempo wzrostu dzieci 
  • Przedwczesne siwienie włosów
  • Zaburzenia w przyswajaniu węglowodanów
  • Chroniczne zmęczenie, uczucie słabości
  • Utrata wagi
  • Zatwardzenia
  • Bezpłodność
  • Impotencja
  • Problemy ze wzrokiem
  • Anemia
  • Problemy Psychiczne - uczucie ciągłej złości, agresywne zachowanie, wachania nastroju,
  • Bezsenność
  • Migreny i bóle głowy 

Źródła Witaminy B12
Zalecana ilość witaminy b12 przyjęta codziennie (RDA) dla dorosłego człowieka powinna wynosić 2.4 mcg / dzień. Jednak specjaliści od żywienia zalecają przynajmniej 5-10 mcg/dzień. Przy przeziębieniu lub leczeniu chronicznych schorzeń, dawkę należy zwiększyć. Odnośnie RDA – Czyli zalecanego dziennego spożycia. Jest to "Bezpieczna" wartość ustalana przez WHO, ale wielu znanych dietetyków i naukowców uważa, że obecne ustalenia RDA dla witamin i minerałów jest na niedopuszczalnie niskim poziomie. Dlatego nie powinieneś przejmować się przekroczeniem zalecanego RDA w przypadku witamin i minerałów – są to substancje ekstremalnie trudne w przedawkowaniu, dlatego zjedzenie np. 300 gram owoców morza nie jest w stanie Ci zaszkodzić. Oczywiście – jest to moja prywatna opinia, zalecam więc kierowanie się własnym zdrowym rozsądkiem :-).
 
Witamina b12 pożywieniu występuje głównie w produktach zwierzęcych – mięsie, rybach, produktach mlecznych. Najbogatszym źródłem witaminy b12 są owoce morza – kraby, małże, ostrygi. Przykładowa zawartość witaminy b12 w konkretnych, świeżych produktach(wszystkie wartości dla 83 gram produktu) : małż jadalny - 84 mcg, Ostrygi – 20.4 mcg, Mięso kraba – 8.8mcg, Łosoś pieczony – 2.4 mcg, Wołowina 2.1 mcg, Kurczak i indyk pieczony – 0.3 mcg. Średnie Jajko 0.6 mcg, mleko (200ml) 0.9 mcg, Biały serek Brie (25 gram) – 0.5 mcg. Bogatym źródłem jest też wątroba zwierzęca – np. W 1 plasterku (100 gram) wątroby wołowej znajduje się aż 47.9 mcg witaminy B12. Jednak nie każdy za wątrobą przepada.

Suplementy
Dla osób które nie są w stanie przyjąć odpowiedniej dawki witaminy B12 z pożywieniem (Np. Wegetarianie) konieczna jest suplementacja. Najskuteczniejsze są zastrzyki – powszechnie dostępne w aptekach, na receptę. Jest też dostępna witamina B12 w tabletkach, jednak nie zawsze jest odpowiednio wchłaniana przez nasz układ trawienny.
smartfood
O mnie smartfood

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie